Trening

Zakwasy po treningu – z czego się biorą?

zakwasy po treningu

Wiele osób skarży się na zakwasy po treningu. U niektórych pojawia się DOMS, czyli delayed onset muscle soreness. Niestety są to dość częste zjawiska powodujące ból. Zobacz, jak powstają zakwasy i jakie sposoby można wykorzystać, aby zrelaksować swoje mięśnie!

Intensywny wysiłek niejednokrotnie sprawia, że pojawiają się zakwasy po treningu. Te nieprzyjemne doznania bólowe są powszechnie znane, dlatego też wiele osób zastanawia się nad tym, czy da się im w jakiś sposób zapobiec, jak one powstają oraz jak sobie z nimi radzić. Wiedza na ten temat może być bardzo przydatna dla osób, które podejmują mocno angażujące aktywności ruchowe. Ważne jest, aby dbać o swoje ciało i doceniać pracę, jaką wykonuje ono podczas ćwiczeń. Trzeba mieć na uwadze swój komfort i troszczyć się o mięśnie. Poznaj przydatne sposoby na zakwasy!

Czym właściwie są zakwasy po treningu i jak powstają?

zakwasy po treningu czym

To, że zakwasy po treningu powodują ból mięśni, jest powszechnie znanym faktem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, w jaki sposób powstają zakwasy. Podczas intensywnych ćwiczeń niejednokrotnie pojawiają się mikrourazy w postaci przerwania błon dookoła włókien mięśniowych. Napięte tkanki intensywnie pracują i rozciągają się, co w wielu przypadkach może powodować mikrouszkodzenia. Nazwa omawianego zjawiska wzięła się od kwasu mlekowego, ponieważ wierzono w to, że to właśnie jego nagromadzenie powoduje ból. Dziś jednak wiadomo już, że to nie on jest tak naprawdę przyczyną wskazanych problemów.

Sprawdź!
Trening push pull – czym jest i jak go umiejętnie wykorzystać? Sprawdź ćwiczenia!

Czy zakwasy i DOMS są tym samym? Sprawdź, jaka jest różnica!

Wiele osób zamiennie stosuje określenie DOMS i zakwasy, ponieważ oba te terminy odnoszą się do odczuwalnego dyskomfortu. Niemniej jednak zakwasy po treningu i zespół opóźnionego bólu mięśniowego nie są tym samym zjawiskiem. Różnica jest tutaj w momencie wystąpienia bólu po ćwiczeniach. W pierwszym wariancie pojawia się on krótko po aktywności, a nawet w jej trakcie. W drugiej opcji natomiast ma to miejsce dopiero po około 24 godzinach od treningu. Reakcja organizmu przy zakwasach ma więc w pewnym sensie charakter przyspieszony.

Czy każdy ma zakwasy po treningu i czy da się im zapobiec?

zakwasy po treningu czy każdy

Bez wątpienia zakwasy po treningu są bardzo rozpowszechnionym zjawiskiem i chyba każdy miał z nimi do czynienia w którymś momencie swojego życia. Tego rodzaju dyskomfort często pojawia się u osób, które:

  • dopiero rozpoczynają regularną aktywność fizyczną;
  • miały kilkudniową lub dłuższą przerwę w treningach i postanowiły do nich wrócić;
  • intensywnie ćwiczą.

W celu minimalizowania ryzyka wystąpienia zakwasów należy rozsądnie i starannie układać swój plan treningowy i motywować się do działania, aby nie pomijać ćwiczeń. Przydatna jest też rozgrzewka przed treningiem, która ma za zadanie przygotować mięśnie do wysiłku.

Intensywny trening a bolesność mięśni – sauna i rozluźnienie ciała

zakwasy po treningu intensywny

Jeżeli po treningu masz obolałe mięśnie, pamiętaj o tym, aby dać im czas na regenerację. Zadbaj o rozluźnienie swojego ciała, aby minimalizować wszelkie napięcia. Przydatna może okazać się tutaj sauna. Panujące w niej wysokie temperatury mogą okazać się świetnym rozwiązaniem, jeśli chcesz się zrelaksować. Dodatkowo moment ten możesz celebrować jako chwilę dla siebie w swoim zabieganym harmonogramie. Warto wypróbować tę strategię dzień po treningu.

Ból mięśni po wysiłku fizycznym a masaż – czy warto z niego skorzystać?

Ciekawą propozycją na zakwasy po treningu może okazać się również masaż. Choć może być on dosyć bolesny, jest to interesująca opcja na relaks poszczególnych partii mięśni. Możesz robić go samodzielnie w domu nawet kilka razy dziennie, wykorzystując rozmaite techniki. To rozwiązanie również możesz potraktować jako chwilę dla siebie i czas na przemyślenia, a także jako moment na oderwanie się od codziennej rzeczywistości.

Sprawdź!
Ćwiczenia na plecy z gumą – jak wykorzystać gumy oporowe, aby mieć umięśnione i proste plecy?

Ból mięśniowy po treningu – jak zadbać o swoje ciało?

zakwasy po treningu ból

W walce z bólem mięśni po treningu możesz wykorzystywać naprawdę różnorodne techniki. Masz tutaj do dyspozycji szeroki zakres możliwości, wśród których można wymienić między innymi:

Z pewnością ważnym aspektem przy podejmowaniu aktywności fizycznej jest dbałość o swoje ciało. W końcu to ono wykonuje wysiłek i należy mieć to na uwadze. Możesz wypróbowywać rozmaite metody na zakwasy po treningu, aby wyrobić sobie pogląd na ich temat. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że każdy organizm indywidualnie reaguje na bodźce.

Intensywne i różnorodne treningi w domu a kwestia doboru wyposażenia

zakwasy po treningu różnorodne

Jeśli chcesz intensywnie ćwiczyć – np. wykonywać trening oporowy lub trening push pull – ważnym zagadnieniem jest z pewnością skompletowanie potrzebnego wyposażenia. Podczas treningu przydatne mogą okazać się różnego rodzaju akcesoria. W sklepach Decathlon dostępne są:

  • buty sportowe;
  • maty do ćwiczeń;
  • bidony na wodę;
  • koszulki i spodenki sportowe;
  • hantle;
  • gryfy i talerze do sztang;
  • bieżnie;
  • gumy do ćwiczeń;
  • orbitreki;
  • steppery;
  • rowerki stacjonarne.

Mając w swojej przestrzeni praktyczny sprzęt, możesz podejmować angażujący wysiłek fizyczny w swoim domu, a także przeprowadzać urozmaicone aktywności, co może być niejednokrotnie bardzo istotne.

Opracowywanie planu działania dotyczącego aktywności ruchowych może być sporym wyzwaniem. Warto jednak potraktować je poważnie i podejść do tematu rozsądnie. Ważnym zagadnieniem jest tutaj z pewnością to, aby nie przeciążać swojego organizmu. Dopasuj więc liczbę powtórzeń do swoich indywidualnych możliwości, a także do kondycji. Pamiętaj, że zakwasy po treningu mogą świadczyć o tym, że twoje ciało potrzebuje chwili odpoczynku na regenerację.


Może Cię także zainteresować:
Sprawdź!
Martwy ciąg z kettlem – twój sposób na formę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *