Trening

Białko przed czy po treningu? Czy suplementacja jest ważna? Odpowiadamy

białko przed czy po treningu

Osoby, które regularnie ćwiczą, często decydują się na suplementację aminokwasów, czy też izolatu białka. Brać białko przed czy po treningu? Sprawdź informacje, które mogą ci się przydać podczas planowania harmonogramu przyjmowania poszczególnych substancji!

Trening ukierunkowany na siłę, czy też masę mięśniową potrafi być naprawdę wyczerpujący, dlatego też wiele osób decyduje się na koktajle zawierające białko. Niejednokrotnie jest ono przydatne, gdy chce się pracować nad wzrostem masy ciała i tkanki mięśniowej, ponieważ wpływa na procesy anaboliczne. Ważne jest jednak to, aby stale monitorować ilość substancji, które chcesz dostarczyć swojemu organizmowi. Dotyczy to również dbałości o pełnowartościowe posiłki oraz weryfikację zawartych w nich węglowodanów, czy też tłuszczów. Brać białko przed czy po treningu? Sprawdź przydatne wskazówki!

Czym jest odżywka białkowa i do czego służy?

białko przed czy po treningu czym

Jak już zostało wspomniane, białko ma wpływ na rozrost mięśni oraz przyrost masy ciała. Wiele osób chce pracować właśnie nad tymi elementami swojej sylwetki podczas regularnych ćwiczeń. Wiele osób zastanawia się, co jeść po treningu i przed nim. Nie ulega wątpliwości, że koktajl białkowy to niejednokrotnie bardzo wygodna forma przyjmowania wskazanych makroskładników. Odżywki z zawartością białka serwatkowego występują w formie:

 • izolatu;
 • koncentratu;
 • hydrolizatu.

Poszczególne warianty różnią się między sobą detalami dotyczącymi składu, dlatego też należy indywidualne zastanowić się nad swoimi preferencjami i szczegółowo weryfikować zawartość produktów. Chcesz dowiedzieć się, czy przyjmować białko przed czy po treningu? Czytaj dalej!

Sprawdź!
Ćwiczenia na tył barków. Jakie ćwiczenia na tył barku w domu z hantlami?

Białko przed czy po treningu? Dlaczego sportowcy stawiają na proteiny?

białko przed czy po treningu dlaczego

Wielu sportowców przyjmuje białko, aby zapewnić sobie energię do działania i pracować nad przyrostami tkanek. Trzeba pamiętać, że suplementacja nie zastępuje pełnowartościowej i zbilansowanej diety. Może to być jednak ciekawy dodatek do odpowiednio skomponowanego jadłospisu. Obecnie dostępne są szerokie możliwości w sferze suplementów diety, jakimi są omawiane odżywki. Można tu trafić na smaki takie jak:

 • czekoladowy;
 • waniliowy;
 • kawowy;
 • truskawkowy;
 • cytrynowy.

Należy przeanalizować swoje upodobania smakowe. Jeśli nie masz sprecyzowanych oczekiwań, możesz próbować różnych opcji, aby je określić.

Suplementacja odżywki białkowej – kiedy ją brać?

Mnóstwo osób może się zastanawiać nad tym, czy należy brać białko przed czy po treningu. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Istnieje tutaj bowiem dosyć spore pole manewru. Zasadniczym zagadnieniem, na które trzeba zwrócić uwagę, jest bowiem całościowe rozplanowanie wszystkich swoich posiłków. Dobrze jest spożywać stosunkowo niewielkie porcje jedzenia co trzy lub cztery godziny w ciągu dnia, aby regularnie dostarczać organizmowi substancji odżywczych. Kompleksowe podejście do tematu żywienia jest bardzo istotne i dotyczy to zarówno osób aktywnych fizycznie, jak i tych, które nie ćwiczą regularnie.

Odżywka przed treningiem – co trzeba wiedzieć?

białko przed czy po treningu wiedzieć

Jeżeli chcesz dostarczyć swojemu organizmowi białka przed treningiem, dobrym pomysłem może okazać się spożycie go na kilka godzin przed rozpoczęciem ćwiczeń. W ten sposób niejako przygotowujesz się do wysiłku fizycznego, ponieważ twój organizm otrzymuje aminokwasy wpływające na przemiany metaboliczne. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się stosowanie odżywki z rana, po przebudzeniu, a także w przerwach między posiłkami. Musisz samodzielnie zastanowić się nad tym, co jeść przed treningiem i jak umiejętnie wkomponować w jadłospis odżywkę.

Odżywka po treningu – o czym warto pamiętać?

Świetnie sprawdzić się może również białko po treningu. Po wysiłku organizm potrzebuje substancji odżywczych, ponieważ podczas treningu aktywnie wykorzystuje dostępne zasoby, co może prowadzić do ich wyczerpania. Ich uzupełnienie w ten sposób może być dobrym pomysłem do dwóch godzin po ćwiczeniach. Możesz tutaj wykorzystać koktajl i dodać do tego niewielką porcję węglowodanów.

Sprawdź!
Czy trening personalny się opłaca? Zobacz, jak wybrać trenera

W jakiej formie przyjmować białkową odżywkę?

białko przed czy po treningu formie

Bardzo prostym i wygodnym sposobem na przyjmowanie odżywki jest z pewnością forma płynna. Cieszy się ona ogromną popularnością i jest często wykorzystywana przez osoby, które systematycznie ćwiczą. W ten sposób można bowiem stosunkowo szybko zrobić i spożyć przygotowaną porcję. Niemniej jednak nie jest to jedyne rozwiązanie. Ciekawą propozycją może być również wkomponowywanie odżywki do swoich posiłków. Może to być na przykład dodatkowy składnik do deserów. Możesz wykazać się tutaj pomysłowością i poeksperymentować!

Przygotowania do treningu – co może ci się przydać?

białko przed czy po treningu przygotowania

Musisz pamiętać o tym, że kompleksowe przygotowanie do treningów jest bardzo istotnym zagadnieniem, którego nie należy bagatelizować. Warto zadbać o to, aby mieć przydatne podczas aktywności akcesoria i przyrządy. W sklepach Decathlon dostępne są:

 • orbitreki;
 • hantle;
 • gryfy i talerze do sztang;
 • bieżnie;
 • maty do ćwiczeń;
 • steppery;
 • gumy do ćwiczeń.

Przeanalizuj dokładnie, co może ci się przydać podczas twoich ćwiczeń fizycznych.

Jeśli chcesz regularnie się ruszać, musisz podejść kompleksowo do tematów związanych z planowaniem oraz organizacją podejmowanych aktywności. Trzeba wziąć tutaj pod uwagę szereg aspektów, dlatego też niezbędna jest szczegółowa analiza własnych potrzeb oraz oczekiwań. Jeśli zastanawiasz się, czy spożywać białko przed czy po treningu, warto zastanowić się dokładnie nad tym, jak wygląda twój harmonogram posiłków i jaka pora będzie dla ciebie najodpowiedniejsza. Przeczytaj także: kreatyna przed czy po trzeningu?


Może Cię także zainteresować:
Sprawdź!
Świeca ćwiczenia – jak zrobić świecę czyli ćwiczenie gimnastyczne na brzuch?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *