Skipy

Skip A, czyli ćwiczenie siły biegowej. Co to jest skip A? Opis ćwiczenia.

skip a

Skip A to rozwijający i praktyczny element rozgrzewki. W jaki sposób poprawnie go wykonywać? Które mięśnie rozwijamy podczas ćwiczenia? Wszystkiego dowiesz się z dalszej części artykułu. 

Skip A to ćwiczenie, które większość z nas zna bardzo dobrze ze szkolnych lekcji WF-u. Świetnie sprawdza się w roli rozgrzewki, a jednocześnie pomaga budować siłę biegową. Na co dzień korzystają z niego zarówno maratończycy, jak i sprinterzy. Mimo że skip A wydaje się prosty, to do jego wykonania trzeba zastosować odpowiednią technikę. Podpowiadamy, jak to zrobić. 

Co to jest skip A?

Skip A jest ćwiczeniem wytrzymałościowym i kondycyjnym. Ma formę biegu lub intensywnego marszu w miejscu. Tego typu ćwiczenie zostało opracowane przede wszystkim dla biegaczy.  Jego autorem jest polski sprinter Gerard Zygfryd Mach. 

Po zakończeniu własnej bogatej kariery Mach zajął się trenowaniem młodszych zawodników. Opracował skip A w celu ograniczenia konieczności wykonywania długich i wyczerpujących biegów na treningach. Zamiast nich zaproponował alternatywę – statyczne ćwiczenie, które zawiera w sobie większość ruchów wykonywanych przez zawodnika podczas biegu. Poza tym zaproponował trenującym także skip B, skip C oraz skip D.

Skipping A – przydatne produkty

Wykonywanie skipów nie wymaga szczególnego sprzętu ani gadżetów. Wystarczy przygotować sobie strój do biegania. W sklepach sieci Decathlon można znaleźć jego przydatne elementy, takie jak:

Skip A – opis ćwiczenia

Żeby wykonywanie skipu A miało sens, trzeba najpierw poznać i dobrze opanować technikę. To bardzo intensywne ćwiczenie, które ma wpływ zarówno na mięśnie, jak i ścięgna czy stawy. Może mocno je obciążać, dlatego kwestia poprawnego wykonywania ma bardzo duże znaczenie!

Sprawdź!
Jakie mięśnie pracują podczas biegania? Które partie mięśni pracują podczas biegania na bieżni i w terenie?

Podstawowy ruch polega na naprzemiennym unoszeniu kolan w taki sposób, aby tył uda znajdował się równolegle pod kątem prostym do podłoża. Ręce pracują w dokładnie taki sam sposób, jak podczas biegania. Dłonie powinny być wyprostowane, a kciuki skierowane w stronę głowy. 

Trzeba również zwrócić uwagę na postawę stóp. Palce powinny być zadarte już od momentu oderwania ich od ziemi. Aby wylądować miękko i całkowicie bezpiecznie, warto tuż przed postawieniem nogi na ziemię wyprostować je. 

Zwróć również uwagę na ogólną postawę ciała. Plecy powinny być wyprostowane. Istotne jest to, aby unikać pochylania się do przodu i wyginania do tyłu. Dosyć istotna jest również pozycja bioder. Nie powinny one odchylać się w przód ani w tył, trzeba trzymać je prosto na równo z linią pleców. 

Skip A – jakie mięśnie pracują podczas ćwiczenia? 

Najważniejszym zadaniem skippingu A jest wzmocnienie organizmu i poprawienie kondycji. Trzeba jednak wiedzieć, że ćwiczenie to ma również inne zalety. Świetnie rozwija różne partie mięśni, między innymi:

Wyrzuty nóg w górę wzmacniają układ ruchu. Dużą zaletą jest również stopniowe zwiększenie zakresu ruchu w stawach biodrowych i kolanowych. Także mięśnie, które zginają stopę pracują podczas skipu A. Jest to więc ćwiczenie bardzo wszechstronne, które można wykonywać niezależnie od okoliczności i bez żadnego skomplikowanego sprzętu.  Zdecydowanie pomaga przy okazji w wypracowaniu idealnej figury.

Tempo wykonywania skipu można dostosować do swoich planów i potrzeb. Jeżeli twoim celem jest sprint, staraj się wykonywać ćwiczenie jak najszybciej. Jeżeli jednak biegasz wytrzymałościowo i na długie dystanse skup się raczej na poprawnej technice niż na szybkim tempie. 

Skip A – zastosowanie

Skip A najczęściej jest elementem rozgrzewki. Stosują go zarówno profesjonalni sportowcy, jak i uczniowie szkół podstawowych podczas lekcji wychowania fizycznego. Pierwotnie ćwiczenie zostało zaprojektowane, aby przygotowywać się do sprintów i maratonów. Jest ono jednak bardzo wyczerpujące. Rozgrzewa mnóstwo mięśni, a jednocześnie wpływa na stawy i ścięgna. Właśnie dlatego może być wykonywany również jako element treningu. 

Sprawdź!
Bieganie w miejscu - sposób na rozgrzewkę. Zalety tego treningu i potrzebny sprzęt

Wielu trenerów personalnych wpisuje skipping A do planów treningowych swoich klientów. Jako samodzielne ćwiczenie aerobowe będzie sprawdzał się świetnie. To dobra alternatywa dla osób, które nie mogą lub nie chcą jeszcze rozpoczynać pełnoskalowych biegów w terenie lub na bieżni. 

Podsumowanie 

Skip A to ćwiczenie, które wykonują zarówno maratończycy, jak i osoby biegające sprintem. Świetnie sprawdzi się zarówno jako element rozgrzewki przed bieganiem, jak i jako oddzielne ćwiczenie aerobowe wpisane w plan treningowy. Nie wymaga żadnych sprzętów. Warto jednak zadbać o profesjonalną odzież i obuwie. 

Podczas jego wykonywania warto pamiętać o odpowiedniej technice. Prawidłowo wykonane poszerzy zakres ruchu stawów i wzmocni ogólną sprawność organizmu. Jeżeli jednak nie będziesz pamiętać o prawidłowej postawie, możesz nadwyrężyć stawy i ścięgna. Tempo skipu A można stosować do własnych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *