Ćwiczenia

Ćwiczenia na kondycję. Jak zbudować kondycję od zera?

mężczyzna biega po schodach i wykonuje ćwiczenia na kondycję

Ćwiczenia na kondycję to rodzaj wysiłku, który poprawi twoją wytrzymałość. Możesz to zrobić już w ciągu kilkunastu dni, jednak będziesz potrzebować silnej woli i systematyczności. Sprawdź, które ćwiczenia pomogą ci uzyskać wymarzoną formę.

Warto wiedzieć!

 • Ćwiczenia na kondycję poprawiają wydolność tlenową organizmu.
 • Siedzący tryb życia i nieprawidłowa dieta przyczyniają się do pogorszenia kondycji.
 • Dzięki treningom już w ciągu 14 dni możesz znacząco poprawić swoją wytrzymałość.

Ćwiczenia na kondycję – jak zacząć?

mężczyzna znajduje się na siłowni i wykonuje ćwiczenia na poprawienie kondycji

Jeśli zależy ci na poprawie wydolności organizmu, stwórz rzetelny plan treningowy. Możesz też określić konkretny przedział czasu, jaki dajesz sobie na polepszenie kondycji. Już w ciągu 2 tygodni zobaczysz efekty swoich działań. Każdego dnia musisz przestrzegać założonego planu. w czasie pracy nad swoją wytrzymałością warto odłożyć pozostałe treningi. Jeśli do tej pory skupiałeś się na treningu siłowym, ćwiczenia na kondycję wysuną się na pierwsze miejsce. Plan treningowy powinien uwzględniać również przerwy, najlepiej co 3 dzień. Nie warto przesadzać – w końcu trening ma przynieść same korzyści, a nie doprowadzić do wycieńczenia.

Ćwiczenia na kondycję – jakie są najskuteczniejsze?

mężczyzna wykonuje ćwiczenia na lepszą kondycję na dworze biegnąc

Kondycję możesz zacząć budować od zera. Nawet jeśli regularnie ćwiczysz, może okazać się, że wejście na 5 piętro bez windy stanowi dla ciebie nie lada wyzwanie. Ćwiczenia na kondycję to przede wszystkim treningi cardio, dobrze sprawdzają się też interwały, o zmiennym natężeniu wysiłku. Plan treningowy może obejmować te dwa rodzaje ćwiczeń. Jeśli wolisz trening na świeżym powietrzu, postaw na cardio – warto wykorzystać sprzyjające warunki pogodowe. 

Sprawdź!
Ćwiczenia z piłką – najlepszy trening fitness całego ciała

Ćwiczenia na kondycję – bieganie

Matka z dzieckiem wykonują ćwiczenia na kondycję w domu

To jedno z najlepszych ćwiczeń na kondycję. Możesz ćwiczyć zarówno w domu, jak i na siłowni. Podczas biegania spalisz spora ilość kalorii, wzmocnisz serce i mięśnie oraz poprawisz wydolność swojego organizmu. Jeśli wcześniej nie biegałeś, zacznij od szybkiego marszu, aby przygotować ciało na ten rodzaj wysiłku. Po kilku dniach możesz przejść do truchtu, a następnie do biegu.

Jazda na rowerze

To kolejne ćwiczenie, które możesz wykonywać w domu lub na zewnątrz. Podobnie jak bieg, jazda na rowerze wzmacnia kondycję, spala kalorie, poprawia pracę układu krwionośnego i wzmacnia serce. W sezonie wiosenno-letnim warto sięgnąć po rower przeznaczony do jazdy na zewnątrz, z kolei zimą i jesienią możesz trenować na rowerku stacjonarnym.

Skakanka

Skakanie na skakance to bardzo popularne ćwiczenie wśród sportowców. Pozwala na wzmocnienie wytrzymałości całego organizmu. Skakanka poprawia koordynację ruchową, spala kalorie i wzmacnia mięśnie całego ciała. W tym przypadku też możesz ćwiczyć na zewnątrz lub w domu. 

Nordic walking

Marsz z kijkami stał się popularny kilka lat temu. Ćwiczenia na kondycję w formie marszu doskonale nadają się dla osób, które nie przepadają za zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym. Nordic walking wzmacnia mięśnie, serce, redukuje tkankę tłuszczową. Można trenować na zewnątrz niezależnie od warunków pogodowych, co dodatkowo hartuje organizm.

Trening interwałowy

Ćwiczenia na kondycję w formie interwałów polegają na zmiennym tempie treningu. Po okresie wzmożonego tempa przechodzimy do znacznie wolniejszego. Wpływa to na poprawę ogólnej kondycji, doskonale buduje mięśnie i spala tłuszcz. Możesz ćwiczyć w domu, plenerze lub na siłowni. 

Zbudowałeś już kondycję i chcesz skupić się na pozostałych formach aktywności? Sprawdź także inne ćwiczenia:

Sprawdź!
Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa. TOP 5

Sprzęty wspomagające ćwiczenia na kondycję

Ćwiczenia na kondycję możesz wykonywać bez akcesoriów, jeśli jednak chcesz, aby twój trening obejmował różne formy wysiłku, musisz zaopatrzyć się w specjalistyczne sprzęty. Z jakich akcesoriów warto skorzystać podczas treningów? 

 • rowerek stacjonarny;
 • rower górski lub szosowy;
 • skakanka;
 • gumy rozporowe;
 • ciężarki;
 • hantle;
 • kije do nordic walking;
 • buty sportowe;
 • wygodne ubranie.

Wymienione wyposażenie sportowe, a także inne potrzebne sportowcom produkty znajdziesz w sklepach Decathlon.


Może Cię także zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *