Odchudzanie

Jak schudnąć 1 kg w tydzień? Diety, ćwiczenia

jak schudnąć 1 kg w tydzień

Jak schudnąć 1 kg w tydzień? Jest wiele prawidłowych, sprawdzonych odpowiedzi na tak postawione pytanie.  Można wskazać ogólne zasady walki ze zbędnymi kilogramami, z kolei szczegółowy program odchudzania trzeba opracować indywidualnie.

Aby trwale zredukować poziom tkanki tłuszczowej i nadmierną masę ciała, należy spalać więcej kalorii lub ograniczyć ich spożywanie. Ujemny bilans kaloryczny (jedzenie mniej posiłków) zwykle poleca się osobom, które prowadzą siedzący tryb życia. Ruch i regularne uprawianie sportu pozwala uzyskiwać podobne efekty bez zmian w diecie. Wtedy mowa o tzw. ujemnym bilansie energetycznym. Istnieje wiele metod na to, jak schudnąć 1 kg w tydzień – w praktyce oznacza to konieczność spalenia ok. 7–8 tys. kalorii w ciągu 7 dni. Każdy ma inne zapotrzebowanie energetyczne, do którego należy dostosować sposób odchudzania. Jedni potrzebują 1500–2000 kcal na dobę, dla innych normą jest 2500 –4000  kcal.

Jak schudnąć 1 kg w tydzień – najważniejsze zasady zdrowego odchudzania

Jak schudnąć 1 kg w tydzień zasady

Masę ciała można zredukować na wiele różnych sposobów, aczkolwiek nie każda metoda będzie w pełni bezpieczna i przyniesie trwałe rezultaty bez efektu jo-jo. Mimo tego wiele osób wciąż zastanawia się, jak szybko schudnąć 6 kg w tydzień – tego rodzaju wskazówki najczęściej bazują na gwałtownym odwadnianiu organizmu i głodzeniu się. Tak osłabiony organizm jest bardziej narażony na nasilenie różnych chorób i negatywne konsekwencje zdrowotne. W dodatku może zacząć gromadzić tkankę tłuszczową w odpowiedzi na duży niedobór kalorii. Takie sposoby stosują m.in. przedstawiciele sportów walki (limity wagowe osiągają na dzień przed pojedynkiem, po ważeniu intensywnie się nawadniają), ale nie dla każdego będą one odpowiednie. Zbijanie wagi nie powinno odbywać się kosztem zdrowia.

Sprawdź!
Jak schudnąć z brzucha? Co jeść, aby zmniejszyć tkankę tłuszczową?

Optymalne, bezpieczne i efektywne tempo odchudzania to ok. 0,5–1 kg tygodniowo. Zatem jak schudnąć 1 kg w tydzień bez zbędnego ryzyka? To najlepiej ustalić w porozumieniu ze specjalistami – po szeroko zakrojonych konsultacjach z lekarzami, dietetykami, trenerami personalnymi. Jest wiele skutecznych sposobów, ale trzeba uwzględnić wiele czynników:

 • wiek;
 • płeć;
 • stan zdrowia;
 • aktualny styl i tryb życia;
 • sposób odżywiania a zapotrzebowanie energetyczne.

Może zainteresować cię artykuł „Jak schudnąć 20 kg w miesiąc?”.

Dieta na zrzucenie 1 kg tygodniowo. Bilans energetyczny i kaloryczny, nawyki żywieniowe

Jak schudnąć 1 kg w tydzień dieta

Chudnięcie wymaga bardziej intensywnego spalania kalorii, dostarczania poniżej dziennego zapotrzebowania kalorycznego lub połączenia obu tych działań. Podstawowym paliwem dla organizmu są białka, cukry i tłuszcze dostarczane razem z pożywieniem – przetwarzane na bieżąco, używane do przeprowadzania reakcji, budowania mięśni i innych struktur albo odkładane. Zbyt duże niedobory energetyczne mogą zaburzyć wiele podstawowych procesów fizjologicznych oraz poważnych komplikacji zdrowotnych. Na dłuższą metę głodówka nie sprzyja chudnięciu, a może przynieść dokładnie odwrotne efekty. Przy zagrożeniu niedoborami metabolizm mocno zwalnia, a przyjmowane pokarmy magazynowane w postaci tkanki tłuszczowej.

Zajrzyj również do wpisu o tym, jak schudnąć 10 kg w miesiąc.

W odchudzaniu przez dietę należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. To ogólne wskazówki. Szczegółowe zalecenia wymagają dokładniejszej analizy. Jak schudnąć 1 kg w tydzień bez uszczerbku na zdrowiu? Najważniejsze nawyki żywieniowe to:

 • jedzenie częściej, ale mniej obficie (5 posiłków dziennie, ostatni ok. 2 godziny przed pójściem spać);
 • spożywanie produktów pełnoziarnistych, owoców i warzyw, które dostarczą potrzebnych białek i nienasyconych kwasów tłuszczowych;
 • ograniczenie (częściowe lub całkowite) słodyczy, fast foodów, potraw smażonych, z wysoką zawartością tłuszczu, artykułów przetwarzanych (np. wędlin, pasztetów);
 • utrzymanie odpowiedniego nawodnienia – picie minimum 2 l wody dziennie (najlepiej częściej i w niewielkich porcjach).

Ćwiczenia, odchudzający program treningowy – jak schudnąć 1 kg tygodniowo

Ćwiczenia odchudzające najczęściej są połączeniem treningu siłowego i interwałowego. Trzeba zaznaczyć, że wysiłek beztlenowy jest niewskazany u osób, które dopiero zaczynają walkę z nadmiarowymi kilogramami. Aby skutecznie pozbyć się zbędnego tłuszczu, można uprawiać wiele różnych sportów. Jak schudnąć 1 kilogram w tydzień? Dostępne opcje to między innymi:

 • domowe lub zorganizowane zajęcia z przyrządami;
 • pływanie;
 • kolarstwo;
 • jogging, spacery;
 • taniec.
Sprawdź!
Jak schudnąć 25 kg lekko, łatwo i przyjemnie? Skuteczne sposoby

Zobacz też artykuł pt. „Ile trzeba ćwiczyć, żeby schudnąć 10 kg”.

Formę wysiłku należy dostosować do indywidualnych potrzeb i możliwości. Nie trzeba mocno trenować codziennie, by tracić kilogram na tydzień – zbyt forsowne ćwiczenia mogą prowadzić do wyczerpania i urazów. Najczęściej wystarczają 3–4 pełne jednostki treningowe, które razem z przerwami trwają zazwyczaj kilkadziesiąt minut. Naturalnie pod warunkiem sumiennego wykonywania wszystkich ćwiczeń zgodnie z rozpiską.

Sprzęt do treningów, by chudnąć po kilogram w ciągu tygodnia

Jak schudnąć 1 kg w tydzień sprzęt

Po opracowaniu i zatwierdzeniu planu ćwiczeń należy zadbać o profilaktykę urazów. Przed wysiłkiem fizycznym należy odpowiednio rozgrzać oraz rozciągnąć mięśnie, warto również zapewnić sobie maksymalny komfort – a do tego potrzebne jest wyposażenie wysokiej jakości. Akcesoria potrzebne lub przydatne do trenowania (w domu albo na siłowni) znajdziesz w Decathlonie:

 • koszulki fitness;
 • ławki do ćwiczeń;
 • hantle;
 • sztangi i obciążenia;
 • gumy oporowe oraz wiele innych sprzętów.

Przeczytaj też wpis o tym, jak schudnąć 3 kg – ćwiczenia i dieta.

Ważne, by podtrzymać nowe, zdrowsze nawyki dietetyczne i nie odpuszczać treningów – nawet przy braku motywacji spowodowanym brakiem widocznych rezultatów. Efekty nie przychodzą od razu, ale cierpliwość popłaca!


Może Cię także zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *