Ćwiczenia

Ćwiczenia na brzuch po ciąży – bezpieczne i skuteczne

ćwiczenia na brzuch po ciąży

Zastanawiasz się, jakie są ćwiczenia na brzuch po ciąży? Brzuch po porodzie często nie wygląda tak, jak przed zajściem w ciężę. To naturalne. Pomimo tego wiele kobiet chce, żeby sylwetka sprzed dziewięciu miesięcy powróciła jak najszybciej.

Brzuch po ciąży nie wygląda najlepiej, co dla wielu kobiet jest to nie do zaakceptowania. Powrót do formy sprzed kilkunastu miesięcy staje się więc priorytetem. To dobrze, ponieważ sprawna mama jest często szczęśliwsza. Warto jednak mieć świadomość, że powrót na siłownię czy salę treningową nie może nastąpić zbyt wcześnie, a wszystkie dotyczące tego aspektu decyzje powinno się skonsultować z lekarzem. Dostępne są skuteczne ćwiczenia na brzuch po ciąży, ale warto wiedzieć, kiedy na taki wysiłek można się zdecydować. Mięśnie brzucha muszą zregenerować się po porodzie, a to wymaga czasu.

Ćwiczenia na płaski brzuch po porodzie – liczy się rozsądek

Chcesz, żeby twój brzuch wyglądał jak sprzed ciąży? To naturalne! W tym wypadku jednak pośpiech nie jest dobrym doradcą. Musisz pamiętać, że stawy oraz więzadła są rozluźnione od 3 do 5 miesięcy po porodzie, dlatego forsowne ćwiczenia nie są wskazane. Szczególnie w przypadku kobiet, które nie ćwiczyły w czasie ciąży. Organizm musi odpowiednio się zregenerować, a mięśnie, które rozeszły się w miarę powiększania brzucha, muszą samodzielnie wrócić do swojego prawidłowego ułożenia. To natomiast może potrwać do zakończenia połogu, a nawet dłużej! Kontroluj swoje ciało, rób delikatne próby, ale co najważniejsze – przed rozpoczęciem cyklu treningowego skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą! To szczególnie ważne, jeśli chcesz wykonywać ćwiczenia z hantlami na brzuch.

Sprawdź!
Ćwiczenia na duże pośladki - jakie ćwiczenia na duże pośladki w domu?

Jakie ćwiczenia na brzuch po ciąży na początek? Wzmocnij mięśnie brzucha!

ćwiczenia na brzuch po ciąży jakie

Na początku ćwiczenia na brzuch po ciąży powinny skupiać się na wzmocnieniu mięśni poprzecznych i dna miednicy, które umieszczone są najgłębiej. Ich zadaniem jest utrzymanie narządów wewnętrznych we właściwym miejscu. Po porodzie są one osłabione. Warto wiedzieć, że popularne brzuszki (ich wykonywanie po ciąży jest niewskazane!) czy przysiady ich nie wzmocnią. W tym wypadku skuteczny jest pilates, ale warto dbać także o prawidłową postawę. Warto więc – jeśli chodzi o regenerację mięśni brzucha – zacząć od podstaw.

Na następnym etapie, oczywiście po rozciąganiu, możesz pokusić się o wykonywanie na przykład takich ćwiczeń na obwisły brzuch:

  • nożyce – to proste, acz niedoceniane ćwiczenie może okazać się doskonałym wyborem. Aby je wykonać, musisz położyć się na plecach, a dłonie umieścić pod pośladkami. Następnie podnieś jedną nogę na wysokość około 25 cm. Powoli ją opuszczaj. W momencie obniżania jednej nogi podnoś drugą. Powtarzaj od 10 do 20 razy. Na początku wystarczą trzy takie serie;
  • podnoszenie miednicy – to ćwiczenie wykonasz, kładąc się na plecach i zginając nogi w kolanach. Stopy pozostaw na podłożu. Powoli podnoś miednicę. Musisz wytrzymać w tej pozycji do kilku sekund. Powoli opuszczaj biodra w dół, aż położysz się „na płasko” na podłodze. Początkowo ogranicz się do 15 powtórzeń w trzech seriach.

Jakie ćwiczenia po porodzie? Zaawansowane ćwiczenia na brzuch po ciąży

Wraz z polepszeniem wydolności mięśni prostych brzucha możesz zwiększyć intensywność prostszych ćwiczeń. Drugą opcją jest dodanie do zestawu również tych trudniejszych. Wśród polecanych znajdują się pompki z uniesionymi nogami.

Wykonuj to ćwiczenie na brzuch po ciąży dopiero w momencie, gdy czujesz, iż twój tułów jest mocny i nie odczuwasz bólu. Aby je prawidłowo wykonać, musisz przyjąć pozycję jak do standardowych pompek, ale stopy ustawić na szerokości bioder. Następnie podnieś jedną nogę najwyżej, jak możesz i wykonaj pompkę. Po zmianie nóg wykonaj ćwiczenie ponownie. Docelowo powinnaś wykonać trzy serie po 10 powtórzeń, ale – ponieważ to trudne ćwiczenie – początkowo może być mniej.

Sprawdź!
Czy każdy może zrobić szpagat? Jak trenować i kiedy zrezygnować?

W sklepie Decathlon kupisz wszystkie rzeczy niezbędne do ćwiczeń na brzuch po ciąży, takie jak:

  • mata do jogi;
  • buty sportowe;
  • bluzka sportowa;
  • spodenki sportowe.

Zarówno po porodzie naturalnym, jak i po cesarskim cięciu mięśnie brzucha są osłabione. Uzyskanie wyglądu brzucha sprzed porodu wymaga czasu i wysiłku. Płaski brzuch po ciąży to marzenie wielu młodych mam. Jest ono możliwe do zrealizowania, ale tylko w odpowiednich warunkach i przy właściwej motywacji. Ważne, żeby rozpocząć ćwiczenia po połogu i po konsultacji ze specjalistą. Nieodpowiedni trening zastosowany zbyt wcześnie może wyrządzić dużo szkód. Pamiętaj o tym, zanim sięgniesz po ćwiczenia na brzuch po ciąży. Na początku możesz nawet źle napiąć mięśnie i natychmiast poczujesz dyskomfort.


Może Cię także zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *